1. Στην Α' τάξη του ΕΠΑΛ εγγράφονται

1. Κάτοχοι απολυτηρίου γυμνασίου ή ενδεικτικού Γ΄ τάξης του παλαιού εξαταξίου γυμνασίου
  2. Μαθητές της Α΄ Τάξης παρελθόντων ετών των Γεν. Λυκείων, ΤΕΛ, Ενιαίων Λυκείων, ΛΕΝ, ΕΠΛ
  3. Μαθητές της Α΄& Β΄ Τάξης του 1ου κύκλου ΤΕΕ
  4. Μαθητές της Α΄& Β΄ Τάξης των ΤΕΣ
  5. Μαθητές της Δ΄ Τάξης παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου
  6. Απορριπτόμενοι μαθητές της Α΄ Τάξης του ΕΠΑ.Λ.
  7. Μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης Εσπερινού ΤΕΛ και ΤΕΣ

2. Στην Α΄ Τάξη του ΕΠΑΛ μετεγγράφονται:

Μαθητές της Α΄ Τάξης του ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ

3. Στην Β΄ Τάξη του ΕΠΑ.Λ εγγράφονται:

1. Όσοι προάγονται από την Α΄ τάξη του ΕΠΑ.Λ.
  2. Κάτοχοι πτυχίου Α΄ ή Β΄ Κύκλου ΤΕΕ
  3. Μαθητές της Ε΄& ΣΤ΄ Τάξης του παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου
  4. Μαθητές παρελθόντων ετών της Β΄& Γ΄ Τάξης του Γεν. Λυκείου, ΤΕΛ, Εν. Λυκείου, ΛΕΝ, ΕΠΛ
  5. Μαθητές του 2ου Κύκλου ΤΕΕ
  6. Προαχθέντες της Α΄ Τάξης των Γεν. Λυκείων, ΤΕΛ, Εν. Λυκείων, ΛΕΝ, ΕΠΛ
  7. Προαχθέντες της Δ΄ Τάξης του παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου
  8. Κάτοχοι πτυχίου ΤΕΣ και των ισοτίμων προς αυτές σχολών
  9. Μαθητές που προήχθησαν από την Β΄ Τάξη ΕΠΑ.Λ και επιθυμούν να φοιτήσουν σε διαφορετικό τομέα
  10. Απορριπτόμενοι της Β΄ Τάξης ΕΠΑΛ
  11. Κάτοχοι πτυχίου ΕΠΑ.Σ
  12. Μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης ΕΠΑ.Σ
  13. Κάτοχοι πτυχίου ΤΕΛ και των ισοτίμων προς αυτά σχολών
  14. Μαθητές της Γ΄ τάξης Εσπερινού ΤΕΛ

4.  Στη Β΄ Τάξη του ΕΠΑΛ μετεγγράφονται

1. Προαχθέντες της Α΄ Τάξης ΓΕ.Λ.
  2. Μαθητές της Β΄ και Γ΄ ΓΕ.Λ.

5. Στην Γ΄ Τάξη του ΕΠΑ.Λ εγγράφονται:

1. Οι προαχθέντες από τη Β΄ τάξη ΕΠΑ.Λ σε ειδικότητα του ίδιου τομέα
  2. Οι απορριπτόμενοι μαθητές της Γ΄ ΕΠΑ.Λ. ,στην ίδια ή άλλη ειδικότητα του ίδιου τομέα

Δικαιολογητικά Εγγραφής ημεδαπών μαθητών

1. Πρωτότυπο Απολυτήριο Γυμνασίου ή ενδεικτικό Γ΄ τάξης παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου ή επικυρωμένο αντίγραφο Πτυχίου ή Πιστοποιητικό σπουδαστικής κατάστασης από το σχολείο όπου φοιτούσε ο μαθητής).
  2. Πρόσφατο πιστοποιητικό γεννήσεως ή φωτοτυπία ταυτότητας του μαθητή.
  3. Δύο (2) πρόσφατες φωτογραφίες του μαθητή.
  4. Αίτηση-δήλωση του κηδεμόνα του μαθητή ή του ιδίου αν είναι ενήλικος για τον τομέα ή την ειδικότητα που επιθυμεί να παρακολουθήσει (δίνεται έντυπη αίτηση-δήλωση και συμπληρώνεται στο σχολείο).
  5. Βεβαίωση του εργοδότη ή αν πρόκειται για μαθητή που απασχολείται σε δική του επαγγελματική εργασία, βεβαίωση της αρμόδιας αρχής ή υπηρεσίας ότι στη διάρκεια της ημέρας εργάζεται ή βεβαίωση του Ο.Α.Ε.Δ. από την οποία να προκύπτει η εγγραφή του στα μητρώα ανέργων.
  6. Ατομικό δελτίο υγείας για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, συμπληρωμένο από ιατρό.

Δικαιολογητικά Εγγραφής αλλοδαπών μαθητών

Επιπλέον των δικαιολογητικών που ισχύουν για τους ημεδαπούς μαθητές, θα πρέπει οι αλλοδαποί μαθητές να προσκομίσουν και:

1. Άδεια παραμονής ή αντίγραφο κατάθεσης δικαιολογητικών για την έκδοσή της. (Ανήλικα τέκνα υπηκόων τρίτων χωρών μπορούν να εγγραφούν έστω κι αν δεν έχει ρυθμιστεί η νόμιμη διαμονή τους στη χώρα.)
  2. Διαβατήριο, Πιστοποιητικό γέννησης ή ληξιαρχική πράξη γέννησης επίσημα μεταφρασμένα.
    Οι ομογενείς μαθητές που είναι κάτοχοι ειδικών δελτίων ταυτότητας δεν υποχρεούνται να προσκομίζουν άλλη βεβαίωση ή πιστοποιητικό για την απόδειξη των ατομικών τους στοιχείων.

Επικοινωνία

Το ωράριο λειτουργίας του σχολείου είναι καθημερινές από 18.30 έως 23.00, εκτός Σαββάτου, Κυριακής και επισήμων αργιών. Δείτε εδώ πως μπορείτε να έρθετε στο σχολείο.

Αναλυτικός Οδηγός Σπουδών

Κατεβάστε εδώ σε μορφή pdf τον αναλυτικό οδηγό σπουδών ειδικοτήτων που λειτουργούν στα ΕΠΑΛ